Az önéletrajz képekre kattintva letöltheted a szerkeszthető doksikat!
AZ ÖNÉLETRAJZ CÉLJA: a felvételi beszélgetés elérése.
Ennek módja, hogy az összes jelentkező közül kitűnj. A sok-sok jelentkező közül abba a kupacba kerüljön az önéletrajzod, akiket felhívnak, akiket behívnak az interjúra.
A cél az, hogy sikerüljön egy (majd a többi) találkozót összehozni a leendő munkáltatód döntéshozó személyeivel. A cél, hogy bemutathasd alkalmasságod. Az eszköz, hogy elnyerd az állást.
FELADATOD:
Feladatod, hogy a pályázati anyagodban, az önéletrajzodba bemutasd illeszkedésed a pozícióhoz, a céghez. Bemutasd, hogy alkalmas vagy, hogy akarod azt az állást és el tudnád látni a munkakör feladatait.
ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK A MEGÍRÁSÁHOZ:
1.) Legyen az önéletrajzod rövid, tömör, legfeljebb 1-2 oldalas.
2.) Vedd figyelembe a realitásokat: ne pályázz olyan állásra, amely meghaladja a képzettségedet és/vagy a kompetenciáidat.
3.) Az élethelyzetedhez és a megcélzott álláshoz illeszkedő önéletrajz típust válassz:
4.) Fontos a tartalom:
5.) Fontos a formai megjelenés, úgymint a külalak, színek, tagolások stb.
KRONOLÓGIKUS ÖNÉLETRAJZ
Ezt a típusú önéletrajzot akkor választjuk, ha minden eddigi cselekedetünk arra tett bennünket alkalmassá, hogy elnyerjük a megpályázandó állást.
Az önéletrajznak ez a típusa az életpályánkra, az életpályánkon megszerzett minden tudásra és tapasztalat megmutatására koncentrál.
Ha kronológiai sorrendben leírod munkatapasztalataidat és a munkahely(ek)en elért eredményeidet az könnyebb átláthatóságot eredményez. Emellett (nyilván) ebben a formátumban is nyilatkoznod kell a tanulmányaidról, egyéb képesítéseidről és a megpályázni kívánt pozícióhoz illő releváns készségeidről, kompetenciáidról.
Neked való, ha
FUNKCIONÁLIS ÖNÉLETRAJZ
Ezt a típusú önéletrajzot akkor választjuk, ha az életutunk nem vezet nyílegyesen a megpályázandó álláshoz. Esetleg voltak benne cikk-cakkok, egy kanyar után térnél vissza, vagy a résztapasztalataid összessége miatt lehetnél alkalmas az állásra, amihez motivációt érzel.
Az önéletrajznak ez a típusa a funkcióra, az ellátandó feladatkörre koncentrál, azt szükséges összegyűjteni és megjeleníteni, hogy alkalmas vagy arra, amit el kell látni.
Tehát ezen belül
Neked való, ha
MOTIVÁCIÓS ÉS KÍSÉRŐ LEVÉL
CÉLJA: Az önéletrajz elolvasása és a felvételi beszélgetés elérése.
FELADATOD:
Figyelemfelhívó, az önéletrajzot lényegi információra szűkítő információ elkészítése, mellyel elérheted, hogy az olvasó jobban elmélyedjen az önéletrajzban, behívjon a felvételi beszélgetésre.
ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK A MEGÍRÁSÁHOZ:
1.) E-mailen továbbított önéletrajz megküldése során a levélbe írjuk meg.
Online felületre feltöltött önéletrajz melletti levélként (kísérő vagy motivációs levél) csatolmányként használjuk és nyilván postázhatjuk is (van még olyan is, de egyre kevesebb).
2.) Fejlécen használj pontos címzést, nevével (HR munkatárs, vezető), titulussal, elérhetőséggel (postacím :), mail cím).
3.) A kísérő levél fókusza, feladata tájékoztató és összefoglaló, míg a motivációs levél célja az egyéni céljaid és a szervezet céljai közötti összefüggések bemutatása.
4.) A kísérő levél jellemzően három bekezdésből áll:
5.) A motivációs levél nagyjából azonos szakaszokból áll, a fő különbség a motivációid megjelölése, hangsúlyozása (melyet az első szakasz helyett fogalmazol meg, hisz valószínű ők kérték hirdetésükbe, hogy motivációs levelet írj).
A motivációddal azt mutatod be, hogy miért van helyed a szervezetükben, miben illeszkedsz, sőt tudsz hozzájárulni a céljaikhoz, milyen személyes céljaid tudnák a szervezetüket még jobbá tenni (ha az egyáltalán lehetséges).
6.) Hogyan írd meg?
ÁLLÁSINTERJÚ
FELKÉSZÜLÉS:
Az interjúra olyan mint egy előadásra készülni.
Ha jól akarjuk csinálni, mindig érdemes tervszerűen készülünk, hogy ne érjen minket meglepetés. A jó felkészülés nyugodttá tesz és megadja azt az érzést, hogy képesek vagyunk befolyásolni a beszélgetést.
A munkaadó azt igyekszik majd felmérni, hogy
A munkaadó azt szeretné majd tudni, hogy
De Neked is fel kell mérned, hogy elégedett leszel-e az állással és a munkafeltételekkel (pl. légkör, vezető stílusa, munkabeosztás stb.), az elvárásaidat meg kell tudnod előre fogalmazni, hogy az interjú során vizsgálni és ellenőrizni tudd.
AZ INTERJÚ (JELLEMZŐ) MENETE, TIPIKUS TERÜLETEK, JAVASOLT VÁLASZOK
1. KEZDÉS = a nyugodság és magabiztosság vonzó
2. KÉRDÉSEK A SZEMÉLYES TÖRTÉNETEDRŐL = kíváncsiak rád, azt nézik, hogy illesz-e a csapatba
3. KÉRDÉSEK AZ ELŐNYÖS TULAJDONSÁGOKRÓL = azt akarják tudni, hogy képes/alkalmas vagy-e a neked szánt feladatkörre
4. KÉRDÉSEK AZ ÁLLÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ KÉPZETTSÉGRŐL ÉS TAPASZTALATRÓL = arra kíváncsiak, hogy elég képzett/gyakorlott vagy-e a neked szánt feladatkörre
5. A JÖVENDŐ TERVEKRŐL ÉS CÉLOKRÓL SZÓLÓ KÉRDÉSEK = azt szeretnék tudni, hogy kellően motivált vagy e, motivációd iránya mennyire felel meg a cég számára
6. FIZETÉSSEL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEK = arra kíváncsiak, hogy elvárásaid, fizetési igényeid mennyire felel meg a csapat fizetési "szintjének" (mert nekik az sem jó ha felfelé, vagy ha lefelé lógsz ki)
7. KÉRDÉSEK A SZEMÉLYES KÖTELEZETTSÉGEKET VAGY ELŐNYTELEN KÖRÜLMÉNYEKET ILLETŐEN
8. VANNAK-E KÉRDÉSEID? = tájékozottságodon, kérdéseiden keresztül a motivációdat mérik fel
9. BEFEJEZÉS